Dostępność cyfrowa to temat, który dotyka nas wszystkich – ale jak go zgłębić? W tym odcinku Kinga Witko poleca książki, które pomogą lepiej zrozumieć potrzeby różnych użytkowników i wyjaśniają, dlaczego dostępność to nie tylko kwestia techniczna, ale także społeczna i kulturowa.
Od inspirujących historii po praktyczne poradniki – znajdziesz tu zarówno osobiste doświadczenia osób z niepełnosprawnościami:
(„Nie widzę przeszkód” Marcina Ryszki czy „Głusza” Anny Goc), jak i przewodniki po projektowaniu bardziej przyjaznych technologii („User Friendly” Cliffa Kuanga i Roberta Fabricanta). Dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć standardy i dobre praktyki, pojawia się również „WCAG 2.0 Podręcznik dobrych praktyk” oraz „Giving a damn about accessibility” – dostępne bezpłatnie online!
Nie zabraknie też książek związanych z autyzmem i neuroróżnorodnością, które pomagają spojrzeć na dostępność w szerszym kontekście – „Dziewczyna w spektrum” oraz „Niezbędnik dziewczyny ze spektrum” to obowiązkowe pozycje dla tych, którzy chcą lepiej rozumieć potrzeby osób neuroatypowych.
Zapraszamy!