Dostępność cyfrowa odnosi się do praktyki tworzenia treści cyfrowych i aplikacji, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Może to dotyczyć stron internetowych, aplikacji mobilnych, aplikacji komputerowych, gier wideo, dokumentów elektronicznych i innych.
Osoby ze społeczności zajmującej się dostępnością często używają słowa „a11y”. A11y to skrót liczbowy słowa „accessibility”. W słowie „accessibility” jest 11 liter między a i y, stąd a11y.
Dostosowanie do zasad dostępności cyfrowej oznacza upewnienie się, że Twoja strona internetowa i aplikacje są dostępne i użyteczne dla wszystkich, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami oraz narzędzi wspomagających, których te osoby mogą używać do poruszania się po sieci. Dotyczy to także wszelkich portali klienta, komponentów zewnętrznych na stronie, aplikacji mobilnych oraz innych sposobów jakimi użytkownicy i klienci wchodzą w interakcje z Twoją firmą przez Internet.
Tworzenie dostępnych witryn i aplikacji to po części projektowanie, po części UX, po części kodowanie i mnóstwo testowania. Osoby niepełnosprawne często używają różnych typów technologii wspomagających (AT) do nawigacji po witrynach i aplikacjach, więc wiele prac nad dostępnością polega po prostu na upewnieniu się, że po interfejsie można poruszać się za pomocą różnych rodzajów technologii wspomagających.
Dostępność przynosi korzyści użytkownikom o różnych sprawnościach, zachęca do stosowania dobrych praktyk kodowania i zapewnia osobom niepełnosprawnym lepszy poziom niezależności, także w świecie cyfrowym. Musisz tez pamiętać, ze dostępność, to nie jest jednorazowe działanie, ale ciągły proces doskonalenia swojej aplikacji, firmy i produktu.
W dostępności chodzi o to, żeby wszystkie osoby mogły korzystać z przestrzeni publicznych i cyfrowych w sposób samodzielny, bez potrzeby proszenia o pomoc.

Dostępność cyfrowa to także wymóg prawny, jak również kluczowy element budowania inkluzywnego społeczeństwa i wzmacniania pozycji biznesowej firmy. W 2025 roku na mocy Europejskiego aktu o dostępności (European Accessibility Act) oraz polskiej ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r., wiele przedsiębiorstw stanie przed obowiązkiem dostosowania swoich produktów i usług do wymogów dostępności.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej w temacie dostępności cyfrowej – mamy dla Ciebie kurs online, który wykonasz we własnym tempie: Przejdź do strony z kursem.
Dodatkowo polecamy Ci to źródło: https://www.w3.org/WAI/