Przyciski z tekstem
Posłuchaj naszego podcastu: Spotify YouTube

Jak współpracować w międzynarodowym zespole? INDIE

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Czy różnice kulturowe istnieją?
  2. Na co zwracać uwagę we współpracy z osobami z Indii i czego unikać?
  3. Jak odbierani są Polacy przez osoby z Indii?

W dzisiejszym globalnym krajobrazie korporacyjnym, współpraca międzynarodowa to nie tylko klucz do sukcesu, lecz także ciekawa podróż po różnorodności kulturowej. W odcinku #15 podcastu Tu sie testuje przenosimy się do kraju, gdzie liczby przekraczają granice wyobraźni – Indii.

Kilka faktów

Populacją Indii przekracza 1.4 miliarda (dane z 2021 roku), Indie to nie tylko najludniejszy kraj na świecie, ale również miejsce, gdzie miesza i zazębia się wiele kultur, wyznań i religii – prawdziwe puzzle. Wraz z oficjalnymi językami hindi i angielskim, Indie prezentują bogactwo komunikacji, gdzie programy radiowe nadawane są w 24 językach bhasza i 146 dialektach.

Współpraca z osobami z Indii

Różnice kulturowe w Indiach to szkoła elastyczności i szacunku w biznesie międzynarodowym. Od rozmaitych praktyk religijnych po zakorzenione tradycje społeczne, Indie są jak kalejdoskop kultur, gdzie każda część układa się w niepowtarzalny wzór.

Współpraca w tak zróżnicowanym środowisku wymaga umiejętności czytania między wierszami. To nie tylko znajomość języków, ale także subtelnych niuansów wyrażanych poprzez gesty, mimikę, czy nawet długość włosów, które mogą stanowić oświadczenie na temat przynależności społecznej.

Na co zwracać uwagę: Kluczowe Słowo – Adaptacja

Współpracując z zespołem z Indii, kluczowe jest zwracanie uwagi na potrzebę elastyczności i gotowość do dostosowywania się do lokalnych realiów. Zrozumienie uwarunkowań religijnych, społecznych czy nawet przekonań dotyczących płci to krok w kierunku budowania trwałych relacji biznesowych. Unikajmy stereotypów i podejścia “jedno rozwiązanie dla wszystkich”, a zamiast tego przyjmujmy podejście indywidualne.

Polacy w oczach partnerów biznesowych z Indii: Wzajemna Fascynacja

Hindusi, znani ze swojej gościnności i otwartości, są odbierani przez Polków z mieszanką ciekawości i fascynacji. Ta ciekawość wydaje się obopólna. Pracownicy z Polski doceniani są za profesjonalizm, kreatywność oraz zdolność do efektywnej współpracy. Ważne jest jednak aby pamiętać, że otwartość może być czasem postrzegana jako bezpośredniość, co warto uwzględnić w komunikacji.

Adaptacja, szacunek i otwartość na różnorodność to klucz do harmonii w globalnym środowisku biznesowym.

Polecajki:

Polecajek książkowych, dotyczących współpracy międzynarodowej jest wiele, a w odcinku o współpracy z Indiami pojawiają się te:

Mapa kulturowa. Jak skutecznie radzić sobie z różnicami kulturowymi w biznesie” Erin Meyer 
“Shantaram” Gregory David Roberts (plus serial na Amazonie)
“Spowiedź Hana Solo. Cezary Borowy

Jedna odpowiedź do „Jak współpracować w międzynarodowym zespole? INDIE”

  1. Awatar Biedroński Jerzy

    Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *