Przyciski z tekstem
Posłuchaj naszego podcastu: Spotify YouTube

Sztuka Przechodzenia przez Filtr: Jak Optymalizować CV dla Systemów do Śledzenia Aplikacji (ATS)

Kinga Witko i Daria Dobrzańska

Wysyłasz setki CV, bardzo chcesz dostać wymarzoną pracę, ale na większość zapytań nie dostajesz żadnych odpowiedzi? Być może Twoje CV nie jest zoptymalizowane pod kątem ATS (Application Tracking System) – systemów, które wykonują pierwszą selekcję w imieniu rekruterów.

Dlaczego tak jest? Ponieważ w dzisiejszych czasach zdarza się, że na jedno ogłoszenie o pracę (Junior Tester, Junior Frontend Developer) przychodzi nawet po kilkaset CV. Nie sposób jest przejrzeć je wszystkie.
Warto wiedzieć, że proces rekrutacji często obejmuje zautomatyzowane systemy do śledzenia aplikacji (ATS), które pomagają firmom w efektywnym przesiewaniu tych setek,a nawet tysięcy zgłoszeń. Aby skutecznie pokonać tę cyfrową barierę i zwiększyć szanse na dostanie się do fazy ludzkiego przeglądu, konieczne jest nie tylko wizualne wyróżnienie się swoim dokumentem, ale też dostosowanie go do wymagań systemu ATS.

1. Co to jest ATS?

Systemy do śledzenia aplikacji (ATS) są programami komputerowymi, które analizują i przetwarzają informacje zawarte w CV kandydatów. Głównym celem ATS jest ułatwienie rekruterom procesu selekcji poprzez filtrowanie i ocenę aplikacji na podstawie określonych kryteriów. ATS skanuje treść CV w poszukiwaniu pożądanych słów kluczowych, a następnie klasyfikuje CV według zawartej w nich liczby takich słów. Życiorysy, które uzyskują najgorsze wyniki, są zwykle odrzucane, zanim oceni je człowiek, podczas gdy te, które otrzymały najwyższe oceny, znajdą się na górze listy, żeby rekruter potraktował je priorytetowo.

2. Jak zwiększyć swoje szanse?

Aby zwiększyć szanse na przejście przez system ATS, ważne jest umieszczenie kluczowych słów kluczowych związanych z danym stanowiskiem. Przemyślane umieszczenie terminologii zawodowej i umiejętności z ogłoszenia o pracę sprawi, że CV zostanie lepiej zrozumiane przez system.

Nie wystarczy używać słów specyficznych dla branży np. Tester Oprogramowania, ale postarać się, aby opis siebie lub dotychczasowych doświadczeń zawodowych zawierał dokładnie takie słowa, jakie umieszczono w ogłoszeniu o pracę np. quality assurance, kontrola jakości, Tester Gier itp.


Systemy ATS odrzucają około 75% wszystkich CV, warto więc przygotowywać swoje dokumenty za każdym razem w odniesieniu do konkretnej oferty pracy i konkretnego stanowiska.

3. Słowa to nie wszystko

ATS preferuje proste i zorganizowane formaty dokumentów. Unikatowe nagłówki dla poszczególnych sekcji CV pomagają systemowi w szybkim zlokalizowaniu kluczowych informacji. Unikaj używania plików graficznych lub zbyt skomplikowanych szablonów, które mogą utrudnić analizę dla ATS. Pamiętaj, że ostatecznie na Twoje CV spojrzy też człowiek, więc dopilnuj, aby było spójne graficznie, zawierało wszelkie potrzebne informacje kontaktowe, było wolne od błędów ortograficznych i dokładnie opisywało Twoje doświadczenie zawodowe.

Moose Photos

4. Unikatowe Umiejętności i Certyfikaty

Podkreśl unikatowe umiejętności i certyfikaty, które posiadasz. ATS skupia się na dopasowaniu wymagań ogłoszenia do zawartych w CV kompetencji, więc ważne jest wyróżnienie się spośród innych kandydatów.

5. Szukanie pracy to długotrwały proces

Często zapominamy, że szukanie pracy trwa długo. Tylko nieliczni mogą pochwalić się procesem rekrutacyjnym zakończonym w ciągu kilku dni. Zazwyczaj od momentu zamieszczenia ogłoszenia do etapu decyzji ze strony pracodawcy mija kilka miesięcy. Należy uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się po pierwszej nieudanej próbie wysłania CV.

Zrozumienie działania ATS i dostosowanie CV do jego wymagań to klucz do skutecznej walki o wymarzoną posadę. Przy zastosowaniu tych praktycznych wskazówek, zwiększysz swoje szanse na przejście przez cyfrowy filtr rekrutacyjny i dotarcie do etapu ludzkiego przeglądu aplikacji.

A Wy, kochani Rekruterzy, macie doświadczenie z wspierania się systemami ATS podczas procesu rekrutacji? Chętnie poczytam jakieś insight info lub dobre porady 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *